… oczy … twardówka …

Choroby oczu – schorzenia narządu wzroku mogą być wywołane przez różnego rodzaju przyczyny, jak np.: urazy, zakażenia i nowotwory. Chorobowe objawy w oku mogą także być miejscowym objawem ogólnego schorzenia ustrojowego, jak np. zaćma w przebiegu cukrzycy czy podczas choroby krwi, nerek lub też w czasie ciąży.

Choroby oczu można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. W leczeniu zachowawczym dużą role odgrywają obecnie antybiotyki (np. penicylina, streptomycyna czyaureomycyna), dzięki którym w wielu schorzeniach, dawniej bardzo opornych na leczenie, dziś medycyna osiąga bardzo dobre wyniki w ich leczeniu. Duże sukcesy daje również w okulistyce leczenie hormonalne, przede wszystkim stosowanie hormonu kory nadnerczy - kortyzonu, który podawany w niektórych schorzeniach wirusowych rogówki oraz w zapaleniu miąższowym rogówki na tle kiły wrodzonej daje niespotykane przedtem efekty terapeutyczne. Wśród operacji okulistycznych szeroko stosowany jest przeszczep rogówki, który umożliwia przywrócenie wzrok w przypadkach bielma rogówki, dawniej nieuleczalnego.

Choroby twardówki

 • zapalenie nadtwardówki
 • zapalenie twardówki
 • garbiak
 • zespół niebieskich twardówek

/źródło:Wikipedia/

ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki (łac. scleritis) – stan zapalny zewnętrznej błony oka czyli twardówki, związany najczęściej z układowymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjögrena.

Objawy

Ból oka – od niewielkiego dyskomfortu odczuwalnego w okolicy gałki ocznej, po silne zlokalizowane dolegliwości bólowe przebiegające z zaczerwienieniem gałki ocznej.

Przyczyny

W przebiegu podstawowego procesu chorobowego dochodzi dodatkowo do zajęcia twardówki, które może przyjąć postać guzkową, rozlaną lub martwiczą. W przypadku zajęcia tylnego bieguna gałki ocznej proces zapalny może szerzyć się przez ciągłość na tkanki oczodołu. W zależności od choroby podstawowej towarzyszą jej nieprawidłowości w badaniach podstawowych, takie jak obecność:

 • czynnika przeciwreumatoidolnego
 • przeciwciał przeciwjądrowych
 • podwyższenie OB jako ogólny wykładnik stanu zapalnego.

Rozpoznanie

Obecność zapalenia twardówki sugeruje pojawienie się w przebiegu podstawowej choroby zaczerwienie oka przebiegające z bólem lub bez. Dla potwierdzenia rozpoznania i oceny stanu zaawansowania konieczne są niekiedy badanie pomocnicze, takie jak: TK lub USG oczodołu.

Leczenie

 • miejscowe stosowanie sterydów do worka spojówkowegoogólnoustrojowa sterydoterapia
  • w postaci kropli
  • drogą zastrzyku pozagałkowego
 • intensyfikacja leczenia immunosupresyjnego choroby podstawowej

Powikłania

 • podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego lub pełnoobjawowa jaskra
 • zaćma jako wynik leczenia sterydami
 • jatrogenne przebicie gałki ocznej

/źródło:Wikipedia/

OKO – NAJLEPSZY APARAT ŚWIATA

Ludzkie oko to najdoskonalsze znane urządzenie służące do rejestracji obrazu. Soczewki, przesłony i matryce najnowocześniejszych kamer i aparatów tylko próbują dorównać temu, co stworzyła natura.

Oko kształtem przypomina niewielką, zewnętrzną kamerkę internetową: jest niemal kuliste, o średnicy ok. 24 mm, waży 7 g. Umieszczone w oczodole, odpowiednio zabezpieczone i chronione (tłuszczową wyściółką), za pomocą kabelka, jakim jest nerw wzrokowy, podłączone jest do znakomitego komputera, czyli do ludzkiego mózgu.

Obiektyw

Oko, jak i większość urządzeń optycznych, wyposażone jest w obiektyw. Jego podstawowym elementem jest soczewka, przypominająca z wyglądu te, które znamy z mikroskopów czy aparatów. Jest przezroczysta, ma dwie wypukłości i ok. 0.5 cm średnicy. Soczewka jest chroniona specjalną torebką i pokryta nabłonkiem, który umożliwia naprawę drobniejszych uszkodzeń.

Jako super doskonały obiektyw nasze oko wyposażone jest w możliwość zmiany ogniskowej, u ludzi nazywamy to zdolnością akomodacji. Gdy np. czegoś wypatrujemy soczewka staje się bardziej wypukła, przez co zwiększa swoją moc optyczną. Za pomocą tzw. więzadełek Zinna, połączonych z mięśniem rzęskowym może przyjmować właściwe położenie. Patrząc w lustro nie możemy jej zobaczyć, doskonale za to widzimy drugi, nie mniej istotny element naszego „obiektywu”, rogówkę.

Rogówka to pierwsza, zewnętrzna część oka. Możemy jej nawet dotknąć, ale – uwaga, ostrożnie – jest to jedna z najwrażliwszych na ból części naszego ciała. Zbudowana jest z równolegle ułożonych włókien kolagenowych i pozbawiona jakichkolwiek naczyń (odżywiana jest z pomocą łez), co zapewnia jej idealną przezroczystość. Jest to bardzo ważne, gdyż zadaniem rogówki jest skupianie wiązki promieni świetlnych.

Od tyłu oko zamiast rogówki ma twardówkę – białą nieprzezroczystą błonę pełniącą funkcje ochronne.

Przesłona

Między rogówką a soczewką znajduje się tęczówka, warstwa oka złożona z naczyń i mięśni, która też nadaje kolor naszym oczom. W tylnej części tęczówki, czyli nabłonku barwnikowym, zgromadzony jest pigment. Barwa oczu zależy od jego ilości: osoby o brązowych oczach mają go dużo, te o niebieskich – mało. Co ciekawe, wygląd tęczówki jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech człowieka – nawet bliźnięta jednojajowe mają różne tęczówki! Pomijając mechaniczne urazy – tęczówka nie zmienia się od urodzenia aż do śmierci.

Źrenica to najzwyczajniej w świecie otwór, znajdujący się w środku tęczówki, przez który światło dostaje się do wnętrza oka. Tęczówka pełni tę samą funkcję co przesłona w aparacie, czyli reguluje ilość światła wpadającego do jego wnętrza: automatycznie dopasowuje do jego natężenia wielkość źrenicy. Gdy jest ciemno, dzięki mięśniom tęczówki, źrenica rozszerza się redukując ilość światła, a gdy np. patrzymy pod słońce, zwęża się do rozmiarów przysłowiowego łebka szpilki.

Matryca

Siatkówka to tkanka nerwowa wyścielająca od wewnątrz naczyniówkę – jest superczułą matrycą, która rejestruje widziany przez nas obraz, by za pośrednictwem nerwu wzrokowego mógł on być przesłany do mózgu. Składa się z milionów komórek światłoczułych, czyli receptorów odbierających bodźce świetlne. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: pręciki i czopki. Pręciki są wydłużonymi, cienkimi komórkami, które zawierają światłowrażliwy barwnik – rodopsynę. W każdym oku jest około 120 milionów pręcików.

Czopków, czyli komórek o obłym kształcie, mamy po 6 milionów w każdej gałce ocznej. Dzięki nim widzimy kolory: zawierają one trzy barwniki wrażliwe na światło niebieskie, zielone i czerwone. Czopki są też odpowiedzialne za ostrość widzenia.

Receptory światłoczułe tak gęsto pokrywają powierzchnię siatkówki, iż jest ona znacznie doskonalszą matrycę niż te znane nam z aparatów fotograficznych i kamer.

Pręciki są rozmieszczone na całej siatkówce, a, czopki skoncentrowane głównie na środku, w miejscu zwanym żółtą plamką. To punkt znajdujący się w centrum osi wzrokowej, który nie tylko odpowiada za precyzyjne widzenie, ale jest także czymś w rodzaju wskazówki busoli, w odniesieniu do niego orientujemy się w przestrzeni. Miejsce, gdzie nerw wzrokowy łączy siatkówkę z mózgiem, pozbawione jest czopków i pręcików, dlatego nazywane jest ślepą plamką.

Siatkówka, poza tym, że umożliwia nam widzenie, prawdopodobnie reguluje też rytm snu i czuwania. Dzięki zawartej w niej substancji reagującej na dopływ światła -melanopsynie, wysyła sygnał stymulujący aktywności w ciągu dnia i uczucie senności, gdy jest ciemno.

Baterie i obudowa

Do siatkówki przylega od tyłu przylega naczyniówka. Jest to gęsta trójwarstwowa sieć naczyń krwionośnych odżywiających i dotleniających fotoreceptory. Naczyniówka zawiera komórki wypełnione ciemnym pigmentem, które absorbują nadmiar światła wpadającego do oka i zapobiegają „rozmywaniu się” obrazu .

Tylną część gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, czyli galaretowata substancja, nadająca jej kształt i chroniąca pozostałe części oka. Całość gałki ocznej zamknięta jest w szczelnej obudowie z najbardziej wytrzymalej warstwy, zwanej twardówką. Gałka oczna poruszana jest za pomocą sześciu mięśni tworzących precyzyjny układ nastawczy: czterech prostych i dwóch skośnych. Pozostałe mięśnie oka to oczodołowy i mięsień dźwigacz powieki górnej. Powieki – jak dobrze wiemy – to fałdy skóry wyposażone w rzęski, które chronią oko przed urazami oraz poprzez nawilżanie zapobiegają wysychaniu jego powierzchni. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że są absolutnie niezbędne. Bez nich w krótkim czasie stracilibyśmy wzrok.

/autor:Luiza Łuniewska

źródło:zdrowie.gazeta.pl/

foto:Shutterstock

CHOROBY TWARDÓWKI

Zewnętrzna warstwa gałki ocznej, czyli twardówka, chroni oko i nadaje mu odpowiednią sprężystość oraz kształt. Uszkodzenia tej struktury są przyczyną uciążliwych dolegliwości i groźnych powikłań.

Jaka jest istota choroby?Twardówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej. Częstą przyczyną jej uszkodzenia jest chorobaautoimmunologiczna, czyli spowodowana wadliwym działaniem układu odpornościowego. Może dojść do zapalenia twardówki i nadtwardówki oraz miejscowego ścieńczenia twardówki zwanego garbiakiem.

Jakie występują objawy?Objawy- zapalenie twardówki: zaczerwienienie oka, zgrubienia widoczne na twardówce, ból oka, oczodołu i głowy, lekki wytrzeszcz gałki ocznej, spadek ostrości wzroku. Dolegliwości mogą mieć bardzo różne nasilenie. Garbiak: granatowe uwypuklenia na gałce ocznej.
Szczegóły diagnostykiDiagnostyka- badanie okulistyczne, badanie krwi w kierunku charakterystycznych przeciwciał, usg gałki ocznej.
Postępowanie i leczenieLeczenie- leki przeciwzapalne (głównie glikokortykosteroidy) miejscowo lub ogólnie. Garbiak może wymagać leczenia chirurgicznego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?Leczeniem zajmuje się lekarz okulista.
/źródło:wieszjak.pl/
ZAJĘCIE TWARDÓWKI I ROGÓWKI W PRZEBIEGU INNYCH CHORÓB
Twardówka oraz rogówka ulegają zapaleniu lub zwyrodnieniu w przebiegu infekcji i innych chorób, np. zespołu Downa. Właściwe leczenie zwykle uwalnia od dolegliwości, jednak nie zawsze zabezpiecza przed powikłaniami.
Jaka jest istota choroby?Twardówka oraz rogówka bywają objęte procesem chorobowym w przebiegu różnorodnych schorzeń, typowo zajmujących inne narządy. Do zapalenia twardówki, nadtwardówki, rogówki i spojówki dochodzi w przebiegu kiły, gruźlicy, półpaśca. Wirus opryszczki, typowo atakujący okolice ust, wywołuje także zapalenie rogówki i spojówki. Stożek rogówki może być związany z zespołem Downa.

Jakie występują objawy?Najczęściej pojawia się ból i zaczerwienienie oka, światłowstręt, różnego stopnia obniżenie ostrości wzroku, łzawienie. Mogą być obecne dolegliwości ze strony innych narządów zajętych chorobą.
Szczegóły diagnostykiO rozpoznaniu przesądza badanie okulistyczne, badanie mikrobiologiczne.
Postępowanie i leczenieW zależności od przyczyny choroby stosuje się leki przeciwwirusowe, antybiotyki. Stożek rogówki wymaga noszenia odpowiednich soczewek kontaktowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?Leczeniem zajmuje się lekarz okulista
/źródło:wieszjak.pl/
CHOROBY ZAPALNE TWARDÓWKI
Twardówka, zwana potocznie białkówką, stanowi powłokę włóknistą gałki ocznej. Jej podstawową funkcją jest utrzymywanie kulistego kształtu oka. Zbudowana jest z trzech warstw: istoty właściwej twardówki, blaszki brunatnej twardówki i blaszki nadtwardówkowej. Cechuje się bardzo słabym ukrwieniem, z czego wynikają słabe zdolności regeneracyjne.Choroby zapalne obejmujące twardówkę najczęściej występują jako powikłania innych schorzeń, głównie chorób autoimmunologicznych. Mogą towarzyszyć np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zespołowi Sjörgena, toczniowi rumieniowatemu czy łuszczycowemu zapaleniu skóry. Głównym objawem jest ból oka o różnym nasileniu – od nieznacznego dyskomfortu w okolicy gałki ocznej po bardzo silny ból. Często dolegliwościom bólowym towarzyszy zaczerwienienie gałki ocznej oraz obrzęk tkanek twardówki.Zapalenie nadtwardówki jest schorzeniem, które dotyka osoby dorosłe. W większości przypadków jest ono procesem krótkotrwałym i niewymagającym leczenia. Objawy zapalenia ustępują bowiem w ciągu kilku dni lub tygodni. Zapalenie nadtwardówki może mieć jednak charakter nawracający. Podstawowym objawem choroby jest zaczerwienienie oka, najczęściej w obszarze szpary powiekowej. Ognisko zapalne cechuje się łososiowym zabarwieniem i poszerzonymi naczyniami, które widoczne są w świetle lampy szczelinowej. Poszerzenie naczyń ustępuje po podaniu kropli z neosynefryną w stężeniu 10%.Zapalenie nadtwardówki może mieć postać zapalenia prostego, które obejmuje jeden sektor oka. Może mieć też postać guzkową charakteryzująca się występowaniem guzkowatego, ostro odgraniczonego, różowo-kremowego, przekrwionego nacieczenia, które przesuwa się w stosunku do twardówki. Jeśli jednym z objawów jest ból, który powstaje  w wyniku stanu zapalnego nerwów rzęskowych stosowane są krople steroidowe lub zawierające środki o działaniu przeciwzapalnym (NLPZ).

Zdecydowanie rzadszym schorzeniem jest zapalenie twardówki właściwej, które pojawia się na ogół w przebiegu chorób immunologicznych u osób dorosłych. W ok. 98% przypadków stan zapalny obejmuje przedni odcinek oka. Zwykle dotyczy obu gałek ocznych.

Bardzo bolesną chorobą zapalną twardówki jest zapalenie przedniego odcinka twardówki. Silny ból odczuwalny jest na skutek znacznego podrażnienia nerwów rzęskowych. Dodatkowo gałka oczna jest tkliwa na dotyk. Chorzy często też skarżą się na ból głowy. Naciek zapalny umiejscowiony jest w istocie właściwej twardówki. Ma postać rozlanego, płaskiego uniesienia o ciemnym, czerwono-fioletowym zabarwieniu. Naciek zapalny jest nieprzesuwalny względem twardówki i nie znika po zastosowaniu kropli z neosynefryną, co odróżnia go od zmiany występującej w zapaleniu nadtwardówki.

Wyróżnia się trzy postaci zapalenia przedniego odcinka oka – rozlaną o łagodniejszym przebiegu, guzkową cechującą się obecnością nieprzesuwalnych względem podłoża guzków i martwiczą. Ta ostatnia jest stosunkowo rzadka (ok. 10%), ale najgroźniejsza. W jej przebiegu dolegliwości bólowe są wyjątkowo silne. Ich przyczyną jest zapalenie naczyń spowodowane przez krążące kompleksy immunologiczne, co prowadzi do ich obturacji. Bolesność oka charakteryzuje promieniowanie w kierunku skroni i szczęki. Często towarzyszy mu też przekrwienie gałek ocznych.

Stopniowo rozwijająca się martwica twardówki prowadzi do powstania widocznego pod spojówką ciemnego ogniska. Zanik martwiczy może z czasem objąć również samą spojówkę. Postać martwicza zapalenia grozi także powikłaniami, takimi jak: perforacja gałki ocznej czy przewlekłe zapalenie błony naczyniowej. Zwykle skutecznym leczeniem w zapaleniu przedniego odcinka twardówki jest podspojówkowe podanie kortykosteroidu o przedłużonym działaniu (np. Depo-Medrol). Nie jest ono jednak wystarczające w postaci martwiczej. W tym wypadku prowadzona jest zwykle terapia ogólna polegająca na podaniu prednizolonu w wysokiej, uderzeniowej dawce, która jest następnie szybko redukowana.

Jeśli choroba zajmuje też głębsze odcinki przedniego odcinka gałki ocznej stosuje się kurację uderzeniowymi dawkami metyloprednizolonu, a dawka zmniejszana jest po 3 dniach. W przypadkach braku skuteczności leczenia kortykosteroidami stosowane są leki immunosupresyjne – azatiopryna, cyklosporyna lub cyklofosfamid.

Martwica twardówki może przebiegać też bez cech zapalenia. Objawia się występowaniem bezbolesnych ognisk martwicy, które otoczone są niezmienioną zapalnie tkanką. Do martwicy twardówki dochodzi najczęściej u kobiet chorujących na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów. Niestety aktualnie nie istnieje skuteczna forma terapii. Zwykle zalecanym lekiem w RZS jest metotreksat.

W rzadkich przypadkach zapalenie dotyczy części tylnej twardówki. Jest to bardzo ciężka forma zapalenia, która występuje u osób dorosłych, głównie starszych. Ze względu na niecharakterystyczny obraz kliniczny rozpoznanie nie należy do łatwych. Zapalenie może występować obu- lub częściej jednostronnie. Początkowo objawia się pogorszeniem ostrości widzenia oraz bolesnością oka. W przebiegu zapalenia części tylnej twardówki wyróżnia się typową dla tego schorzenia triadę objawów zewnętrznych – lekki wytrzeszcz, ból, który nasila się przy ruchach oka i przy jego uciskaniu oraz obrzęk spojówki i nadtwardówki.

W celu postawienia właściwej diagnozy przeprowadza się badanie dna oka oraz USG. W pierwszym można stwierdzić obecność obrzęku tarczy nerwu wzrokowego i plamki oraz uniesienie siatkówki i naczyniówki. W badaniu ultrasonograficznym widoczne jest z kolei zgrubienie twardówki oraz płyn w przestrzeni pod torebką Tenona. Całość nazywana jest objawem leżącej litery T. Leczenie jest analogiczne do terapii prowadzonej w zapaleniu przedniego odcinka twardówki, czyli polega na podspojówkowym podaniu kortykosteroidu.

Nieleczone choroby zapalne twardówki mogą prowadzić do takich powikłań jak podwyższenie ciśnienia śródgałkowego czy zniekształcenie gałki ocznej.  Z tego względu tak istotne jest wczesne rozpoczęcie terapii, która pozwala zapobiec powikłaniom. Należy jednak pamiętać, że wszystkie preparaty lecznicze niosą ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u osób, które je stosują. Na przykład na skutek leczenia kortykosteroidami może rozwinąć się zaćma.

/autor:Marta Grochowska
źródło:biomedical.pl/
Choroby zapalne twardówki
ZAPALENIE TWARDÓWKI
Zapalenie twardówki (łac. scleritis) – stan zapalny zewnętrznej błony oka czyli twardówki, związany najczęściej z układowymi chorobami tkanki łącznej (tak zwane kolagenozy) takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena.Najczęściej występuje ona u osób z chorobami reumatycznymi. Objawem zapalenia twardówki jest jej silne przekrwienie. Czasami tworzą się guzkowate nacieki, bardzo bolesne przy ucisku. Zapaleniu twardówki towarzyszą zwykle bóle oka, niejednokrotnie przebiega ono w sposób przewlekły, lub też nawrotowy, doprowadzając do ścieńczenia twardówki i zniekształcenia gałki ocznej.Leczenie polega na podawaniu miejscowym i ogólnym antybiotyków i preparatów kortykosteroidowych, zgodnie z zaleceniami okulisty. Korzystnie działają miejscowe okłady rozgrzewające, stosowane kilka razy dziennie.

Choroba jest uporczywa i daje często nawroty trwające nieraz całe miesiące. Zwykle wokoło rogówki w twardówce spostrzegamy ograniczone ogniska czerwone, czasami wypuklające się ponad powierzchnię rogówki. Oko nieraz boli i łzawi. Widzenie zazwyczaj nie jest upośledzone. Głębsze zapalenie twardówki może prowadzić do zapalenia błony naczyniowej oraz do znacznego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty.

/źródło:nasze-choroby.pl/
ZAPALENIE TWARDÓWKI
Obrzęk centralnej siatkówki (obrzęk plamki żółtej), może spowodować pogorszenie wzroku. Zmiękczanie białej części oka (scleromalacia) może wystąpić, w szczególności, kiedy zapalenie twardówki jest związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Perforacja może również spowodować, co prowadzi do utraty możliwości oka. Chociaż zapalenie twardówki może odpowiedzieć na kortykosteroidy, w ciężkich przypadkach stosowanie tych leków może rzeczywiście zwiększać ryzyko perforacji. Kortykosteroidy mogą również powodować wysokie ciśnienie wewnętrzne (ciśnienie śródgałkowe oka) z ryzykiem uszkodzenia nerwu z jaskrą. Bez natychmiastowego leczenia, warunki takie jak zaćma, odwarstwienia siatkówki, zapalenie rogówki, zapalenie błony naczyniowej oka, lub zanik nerwu wzrokowego może prowadzić. Twardówki zwykle powtarza, i może poruszać się do różnych części twardówki. Utrata wzroku i / lub śmierć jest możliwa w przypadkach martwiczego zapalenie twardówki, które zazwyczaj towarzyszą poważne zaburzenia.
Zapalenie twardówki jest zapalenie tylnej zewnętrznej warstwy białej gałki ocznej (twardówki), często związane z chorobami autoimmunologicznymi lub kolagenu naczyniowych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne, infekcje lub chemicznych lub obrażeń fizycznych. Stan występuje zazwyczaj w przedniej (przedniej) (a nie tyłu tylnego) części oka. W ponad połowie przypadków, zapalenie twardówki, oba oczy (dwustronne) są naruszone.
Przyczyną twardówki omija około połowy wszystkich przypadkach {Goldstein}. Ponieważ twardówki jest z tkanki łącznej i substancji białkowej, który obsługuje tę tkankę (kolagen), zapalenie twardówki jest głównym objawem choroby kolagenu bazowego naczyń o 15% w czasie {Adler}. Inne tkanki łącznej oprócz reumatoidalne zapalenie stawów, które mogą powodować zapalenie twardówki m.in. toczeń rumieniowaty układowy, guzkowe zapalenie tętnic, wielochrząstkowe ustępująco, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i sarkoidozy. Rzadką chorobą tkanki łącznej, która obejmuje stan zapalny naczyń krwionośnych (ziarniniak Wegenera) mogą być również choroby podstawowej. Zapalenie twardówki może wystąpić w infekcjach wirusowych oka (herpes zoster ophthalmicus, opryszczka). Choroba zapalna jelita grubego (choroba Crohna), które wiąże się z twardówki. Choroby zakaźne, w tym gruźlica, trąd i syfilis może powodować zapalenie twardówki.
Przewlekłe zapalenie związane z zapalenie twardówki może potencjalnie spowodować tkankę twardówki na cienkie (martwicze zapalenie twardówki przedniej). Martwicze zapalenie twardówki został również wiadomo, że występuje jako powikłanie operacji oka.
Powiązany stan, nadtwardówki, polega zapalenie tkanki łącznej (episclera) stwierdzono między twardówki i cienką zewnętrzną tkanki (spojówki). Spowodowane przez takie czynniki, jak narażenia chemicznego, trądzik różowaty lub innej choroby podstawowej, nadtwardówki uważa mniej poważne niż zapalenie twardówki i zwykle ustępuje samoistnie.
Ryzyko
Średni wiek wystąpienia zapalenie twardówki jest 52; młodsze osoby są bardziej narażone na nadtwardówki {Adler}.
Zasięgu i rozpowszechnienia
Częstość występowania nie są zwykle zachowane, ale badania wskazują, że mniej niż 1% osób, które odwiedzają okulistów mieć zapalenie twardówki {Adler}. Warunek jest rzadko, a większość okulistów zobaczyć tylko 1 lub 2 nowe przypadki rocznie {Goldstein}.
Ból może być łagodny i w pierwszym stopniowo zwiększać, może też pogarsza w nocy. Z bardziej stopniowym początku bólu, nadtwardówki mogą być podejrzane. Objawy mogą być różne, począwszy od stałej i matowe, do głębokiej i pulsujące, do silnego bólu przebijającego, który może promieniować do czoła, brwi, lub szczęki. Jednostka może skarżyć się wrażliwość na światło (światłowstręt), a oko może podrzeć lub wydają się wypukłości (wytrzeszcz). Kiedy zapalenie twardówki występuje w tylnej części oka, widzenie może stopniowo zmniejszać lub rozmycie, a oko może czuć bardzo delikatne i obolały. W około połowie przypadków zapalenie twardówki, oba z oczami (dwustronne). Jednostka może inne choroby, takie jak dna lub syfilis.
Fizykalne
Fizykalne pokaże czerwony lub fioletowy poprawki lub podwyższone guzek na oku. Tiny naczynia krwionośne twardówki może być stan zapalny, co oko wygląda na czerwono. W skrajnych przypadkach, tkanka twardówki może być rozcieńczona odsłaniając ciemny odcień do podstawowej warstwy gałki ocznej, gdzie naczynia krwionośne są znalezione (naczyniówki). Pełnej sprawności fizycznej może być potrzebne, aby potwierdzić lub wykluczyć inne prawdopodobne warunki, które mogą powodować zapalenie twardówki.
Testy
Testu ostrości wzroku może być potrzebne do określenia wpływu na wizji. Powiększony badanie pod źródło światła (lampa szczelinowa, biomicroscopy) może określić zakres zapalnego. Badanie powinno być również wykonane przy normalnym oświetleniu i z daleka, aby upewnić się zapalenie twardówki nie pomijane, które mogą wystąpić z badaniem lampy szczelinowej tylko. Barwnik można podawać dożylnie i studia krążenia poczynionych oka (angiografii fluoresceinowej). Badanie i powiększenie oka wnętrza z podświetlanym instrumentu (oftalmoskopia) może ustalić, czy stan zapalny rozprzestrzeni się na tylnej wewnętrznej części oka. Skanowanie przy użyciu wysokiej częstotliwości (fale dźwiękowe ultrasonografia) może ujawnić nieprawidłowości w oczy wewnętrznej struktury i pomoc w diagnozie. Inne badania obrazowania (CT) może być konieczne. Jeśli choroby ogólnoustrojowe podejrzewa jako przyczynę twardówki, krew i próbki płynu mogą być również otrzymane przez analizę w celu określenia konkretnych warunków podstawowych. W rzadkich przypadkach, próbkę tkanki może być w razie potrzeby (biopsja) od twardówki do analizy.
Jeżeli osoba nie odzyska w oczekiwanym okresie trwania maksymalnej, czytelnik może rozważyć następujące pytania, aby lepiej zrozumieć specyfikę indywidualnego medycznego przypadku.
Jeśli chodzi o diagnozę
 • Czy diagnoza zapalenie twardówki została potwierdzona?
 • Czy osoba w przeszłości chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, które mogą być przyczyną choroby?
 • Mają podstawowe warunki, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, guzkowe zapalenie tętnic, wielochrząstkowe ustępująco-nawracającej, sarkoidoza, kiła, post-półpaśca ophthalmicus, gruźlica, dna moczanowa, choroba z Lyme lub nadciśnienie zidentyfikowanego lub wykluczona?
 • Czy schorzenie odbiorczej odpowiednie leczenie?
 • Czy osoba doświadczyła żadnych powikłań, takich jak zapalenie twardówki obrzęku plamki lub scleromalacia?
Jeśli chodzi o leczenie
 • Czy osoba otrzyma szybkiej pomocy medycznej, po zapalenie twardówki było widoczne?
 • Czy zapalenie twardówki z rozprzestrzenił się na inne części oka?
 • Czy istnieje podejrzenie lub dowody twardówki przerzedzanie?
 • Czy chirurgiczna została wykonana lub jest to przewidzieć?
 • Czy farmakoterapia zmniejszył objawy? Jeśli nie, jakie inne możliwości leczenia są dostępne?
Jeśli chodzi o prognozy
 • Podstawowym warunkiem jest odpowiedź na leczenie? Jeśli nie, to co będzie dalej w ogólnym planie leczenia?
 • Czy utrata wzroku występuje?
 • Czy leczenie zapalenie twardówki (oraz jego podstawowe warunek) agresywnie zająć?
 • Czy osoba powtarzali odcinki twardówki? Co to jest podejrzana sprawa? Co można zrobić, aby zapobiec lub zmniejszyć częstość nawrotów?

Osoby z łagodnymi do umiarkowanych twardówki zazwyczaj nie mają trwałego upośledzenia wzroku. Wynik często zależy od rozdzielczości każdej choroby podstawowej, które mogą produkować twardówki jako symptom. Najpoważniejsza forma zapalenie twardówki, zapalenie twardówki martwicze, ma najbardziej niekorzystne rokowanie. Osoby z tej formy twardówki są bardziej narażeni na utratę wzroku. Mają też 21% szans na śmierć w ciągu 8 lat od diagnozy {Goldstein}. W rzadkich przypadkach, gdy twardówki jest perforowana, oko może zostać utracone.

/źródło:mdhealthresource.com/

 

/przygotowała: nika_blue/

 

 

About these ads

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s