… zwyrodnienia stawu biodrowego …

Chcąc rozpocząć mówienie o zmianach zwyrodnieniowych stawu biodrowego należy zaznajomić Państwa z budową stawu biodrowego. Staw biodrowy zbudowany jest z dwóch powierzchni stawowych.

Jedna to panewka , wklęsła powierzchnia w kości miednicznej, zaś druga to wypukła powierzchnia na głowie kości udowej. Obie powierzchnie pokryte są chrząstką szklistą, która gwarantuje odpowiedni ruch i przenoszenie obciążeń. To właśnie między innymi zaburzenia w obrębie tej chrząstki oraz zaburzenia kształtu powierzchni stawowych, powodują ból i ograniczenie ruchomości w tym stawie, zwane chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego (koksartrozą). Koksartrozy dzielimy na pierwotne (idiopatyczne) i wtórne. Zmiany pierwotne dotyczą stawów prawidłowo zbudowanych, w których dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy procesami odtwórczymi, a obciążeniami. Dochodzi wówczas do zwężenia szpary stawowej w wyniku zaniku chrząstki, powierzchnia staje się miękka i nierówna (rys. 2). W dalszym przebiegu choroby dochodzi do dalszego zwężenia  szpary stawowej, aż do jej zaniku. Powstają liczne wyrośla kostne w panewce i wokół głowy, mogą powstawać również cysty w głowie i stropie panewki (rys. 3). Proces ten rozpoczyna się u ludzi już w piątej dekadzie życia i postępuje wraz z wiekiem, u jednych postępuje szybciej, u drugich wolniej. Nie jesteśmy w stanie go zatrzymać, natomiast możemy mieć wpływ na szybkość postępowania zmian zwyrodnieniowych (ruch, dieta, waga).

Wtórne zmiany zwyrodnieniowe są następstwem zaburzonej budowy stawu, wrodzonej lub nabytej, a w związku z tym i zaburzonej funkcji stawu. Są one zwykle następstwem wcześniej przechodzonych chorób, takich jak: dysplazja, uraz, zwichnięcie, zaburzenia przemiany materii, zmiany zapalne, ropne, reumatyczne i gruźlicze.  W tych przypadkach również z czasem dochodzi  do zaniku chrząstki, niestety dużo szybciej.

Objawami, które pacjent najwcześniej zauważa, i z którymi najczęściej zgłasza się do lekarza jest ból i ograniczenie ruchomości. Ból początkowo pojawia się wyłącznie po wysiłku i umiejscawia się w pachwinie po stronnie chorego stawu oraz bardzo często początkowo w kolanie po tej samej stronie. Ten ostatni objaw (bólu kolana w chorobie biodra) bywa często bagatelizowany i omyłkowo leczone jest kolano nie biodro. Wraz z postępem choroby ból pojawia się nie tylko po wysiłku, ale i w spoczynku, a w ostatnim stadium również w nocy.  Ból umiejscowiony z tyłu biodra, na pośladku promieniujący ku stopie po zewnętrznej powierzchni uda i podudzia, nie jest charakterystyczny dla schorzeń zwyrodnieniowych stawu biodrowego, jest zaś znamienny dla schorzeń kręgosłupa. Pacjent zauważa również postępujące ograniczenie ruchomości w stawie. Dotyczy to początkowo rotacji wewnętrznej, odwiedzenie i zginania, a później ograniczenia występują w każdej płaszczyźnie. Mając takie objawy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie ze skierowaniem do lekarza specjalisty –ortopedy.

Diagnostyka pacjenta ze schorzeniem zwyrodnieniowym stawu biodrowego powinna obejmować:

 1. Badanie fizykalne pacjenta
  1. Zakres ruchu, długość kończyn, objętość mięśni,
  2. Ocena bólu i chodu
  3. Rtg obu stawów biodrowych AP i osiowe chorego stawu.
  4. TK (tomografia komputerowa)  w przypadkach niestandardowych
  5. MR (rezonans magnetyczny) w szczególnych przypadkach
  6. Badania laboratoryjne.

Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego jest zależne od zaawansowania procesu chorobowego, przyczyny schorzenia oraz wieku chorego i jego stanu kostnego. W początkowym okresie choroby zaleca się pacjentowi leki doustne niesterydowe przeciwzapalne i przeciwbólowe, leki pomagające w regeneracji chrząstki oraz rehabilitacje. Nie zalecam wstrzyknięć dostawowych z leków sterydowych, mimo, że dochodzi szybko do krótkotrwałego okresu bezbólowego, to w konsekwencji leki te wpływają niekorzystnie na staw. Rehabilitacja powinna dotyczyć działania przeciwbólowego i polepszającego ukrwienie w połączeniu z ruchem w odciążeniu. W późniejszych okresach choroby zaleca się dodatkowo krioterapie i częstszą rehabilitacje (raz na kwartał). W zaawansowanych zmianach lekarz specjalista kwalifikuje do zabiegu operacyjnego wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Kwalifikacja powinna polegać na doborze odpowiedniego do wieku kostnego pacjenta wszczepu endoprotezy.

/autor:lek. med.,specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii : Krzysztof Uszyński

źródło:psiepole.com.pl/

ZWYRODNIENIE STAWU BIODROWEGO

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest dość częstym schorzeniem dotykającym głównie kobiety po 50. roku życia. U mężczyzn i ludzi młodych spowodowane jest najczęściej urazami. Głównymi przyczynami są: brak równowagi pomiędzy obciążeniem (otyłość) a wytrzymałością mechaniczną chrząstki stawowej, dysplazja stawów biodrowych, aseptyczna martwica głowy kości udowej, przebyta krzywica, stany zapalne stawu biodrowego, starzenie się organizmu oraz predyspozycje genetyczne.

Objawy

Zmiany zwyrodnieniowe rozpoczynają się niewinnie. Pojawia się zmęczenie oraz osłabienia nóg. W miarę rozwoju choroby pojawiają się dolegliwości bólowe przy nadmiernym wysiłku, które ustępują po wypoczynku, pojawia się sztywność w stawie po wypoczynku. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawia się ból spoczynkowy oraz nocny oraz ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym. Ból zmusza chorego do ustawiania nóg tak, aby dolegliwości były jak najmniejsze. Taka postawa skutkuje utykaniem i powstawaniem przykurczów, a w konsekwencji zmiany długości kończyny,. W czasie ruchu wyczuwalne są oraz słyszalne trzaski ocierających się powierzchni stawowych.

Diagnostyka

Podstawą rozpoznania choroby jest badanie rentgenowskie obu stawów biodrowych. Przeprowadza się także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badania laboratoryjne: morfologiczne, moczu, a także badania wykluczające inne schorzenia. Lekarz ocenia także długość kończyn oraz upośledzenia chodu (np. czy pacjent musi używać kul, aby chodzić).

Leczenie

Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego zależy od stadium choroby i jej zaawansowania. W lżejszych przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które ma powstrzymać lub spowolnić chorobę. Podaje się leki niesterydowe oraz przeciwzapalne.

W stanach bardziej zaawansowanych stosuje się leczenie operacyjne polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego lub protezy bezcementowej czy ceramicznej.

Najnowszą techniką częściowej wymiany stawu biodrowego jest kapoplastyka.

/autor:reda

źródło:zdrowie.gazeta.pl/

PROBLEMY Z BIODREM

Boli cię biodro, cierpisz na zwyrodnienie stawu biodrowego lub doznałeś urazu tej okolicy? Prześledź wykres, aby uzyskać informacje o najczęstszych dolegliwościach związanych z biodrem i ich przyczynach.

OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy ból biodra pojawił się nagle i był związany z jakimś urazem, wypadkiem czysportem? Przejdź do pytania numer 6.
2.  Czy ból biodra utrudnia chodzenie i wymusza zgięcie nogi w biodrze, a stopa jest obrócona palcami na zewnątrz? Możesz mieć złamane biodro. Najczęściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej, która znajduje się wewnątrz stawu biodrowego. Jest to jedno z najczęstszych złamań w wieku starszym, choć patologię tą spotyka się także u ludzi młodych jako efekt złamania patologicznego lub przeciążeniowego.Pomimo swojego nasilenia ból biodra jest rozlany i promieniuje do pachwiny. Nie można stanąć na nodze po stronie złamania, co początkowo wymusza utykanie. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Złamanie biodra to poważne schorzenie. Wymaga leczenia operacyjnego, w przeciwnym wypadku może dojść do martwicy głowy kości udowej i całkowitego zniszczenia stawu, wymagającego założenia endoprotezy. Jak najszybciej udaj się do szpitala, najlepiej na Ostry Dyżur Ortopedyczny.
  Ból biodra może być spowodowany stłuczeniem biodra. Pojawia się wtedy silny ból, który jednak nie wpływa na ułożenie kończyny. Wynika on z krwiaka, który po urazie tworzy się wokół stawu. Skontaktuj się z lekarzem. Aby zmniejszyć ból obłóż stłuczone miejsce lodem i weź lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty(ibuprofen, ketonal, naproksen).
3. Czy odczuwasz ból, osłabienie nogi lub drętwienie nogi, zaczynające się od okolicy lędźwiowej i ciągnący się przez pośladek, biodro i tylną część uda? Możesz mieć rwę kulszową. Dotyka ona najczęściej osoby pracujące fizycznie i związana jest z przeciążeniem kręgosłupa. Rwa kulszowa zazwyczaj wynika z urazowego lub przeciążeniowego wypadnięcia (przepukliny) krążka międzykręgowego. Za wypadnięciem dysku przemawia „ciągnący” ból promieniując aż do stopy, który nasila się podczas schylania się. Rwa kulszowa może minąć samoistnie. Objawy zmniejszają: rozgrzanie kręgosłupa lędźwiowego i biodra (okłady, termofor, gorąca kąpiel), pozycja leżąca (zniesienie napięcia mięśni wynikającego z utrzymania postawy ciała) oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal).Jeżeli jakieś objawy zaniepokoją cię – niezwłocznie udaj się do lekarza. Do objawów alarmowych należą: duży, nasilający się ból, nietrzymanie lub zahamowanie oddawania moczu i/lub stolca, porażenie kończyny.
4. Czy po wypadku lub urazie odczuwasz silny ból biodra, a noga jest bezwładna (nie możesz wykonywać czynnych ruchów) i ustawiona w jednej, nie dającej się zmienić pozycji? To może być zwichnięcie stawu kolanowego. Dochodzi do niego najczęściej u ludzi młodych w wyniku wypadków komunikacyjnych, urazów lub upadków. Cechą charakterystyczną jest silny ból i „dziwne”, nienaturalne, przymusowe ustawienie kończyny, która nie jesteśmy w stanie poruszać. Musisz szybko udać się do szpitala. Zwichnięte biodro należy nastawić. Nie rób tego sam w domu, ponieważ wcześniej musisz dostać lek rozkurczowy i przeciwbólowy. Możesz jedynie uszkodzić elementy składowe stawu. Jeżeli masz w domu kule ortopedyczne lub laskę do podparcia, wykorzystaj je w trakcie transportu do szpitala. Staraj się nie ruszać i nie obciążać chorej nogi.Po nastawieniu biodra przez lekarza noga zostanie umieszczona w gipsie na minimum 6 tygodni. Nie ma innego sposobu na leczeniezwichnięcia biodra – jeżeli staw źle się zrośnie, będziesz miał problemy z chodzeniem, napady bólu i niestabilność stawu.
5. Czy w trakcie lub po zakończeniu uprawiania sportu odczuwasz silny ból biodra, promieniujący w stronę pośladka i tylnej części uda? Możesz cierpieć na zespół guzowatości kulszowej, czyli nadwerężenie ścięgna udowego (podkolanowego). Do uraz tego najczęściej dochodzi podczas sportu w wyniku zbyt forsownego biegania, złej rozgrzewki lub zbyt wczesnego uprawiania sportu po chorobie lub rehabilitacji. Możesz poczekać, aż kontuzja przejdzie, a ścięgno samo się zagoi. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują – udaj się do lekarza.
6. Czy poza bólem zauważyłeś obrzęk, zaczerwienienie i zwiększone ocieplenie okolicy biodra? To może być zapalenie stawów, a dokładnie kaletek stawu biodrowego umieszczonych po stronie głowy kości udowej. Etiologia choroby nie jest do końca znana, najczęściej jest to powikłanie innych chorób okolicznych stawów: biodrowego, kolanowego lub krzyżowo-biodrowych. Możesz wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal). Jeżeli ból nie przejdzie, skontaktuj się lekarzem.
7. Czy podczas ruchu w biodrze wyczuwasz „strzyknięcie”  lub słyszysz jak kość udowa przeskakuje w panewce stawu biodrowego? To może być rozwojowa dysplazja stawu biodrowego. Klasyczne objawy to przeskakiwanie i wypadanie głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. U małych dzieci może dochodzić do opóźnienia wstawania i chodzenia.Uważaj na nosidełka! Wiele ze sprzedawanych nosidełek dla dzieci sprzyja powstawaniu dysplazji stawów biodrowych i pogarsza chorobę. Pilnie skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeżeli problem dotyczy małego dziecka. Źle leczony wrodzony niedorozwój stawu biodrowego może  doprowadzić w późniejszym wieku do takich powikłań, jak: chód kaczkowaty (wynikający z patologicznego ustawienia kości udowej względem miednicy) i martwica głowy kości udowej.U niemowląt postępowaniem z wyboru jest założenie gipsu na obie nogi (tzw. rozwórka Koszli). jeżeli do 2 roku dziecka nie podejmie się odpowiedniego postępowania konieczna będzie operacja.
8. Czy utykasz lub chodzisz w sposób kaczkowaty? Możesz cierpieć na biodro szpotawe. Można urodzić się z takim zaburzeniem, ale może być również powikłaniem źle leczonych złamań szyjki kości udowej, urazów komunikacyjnych oraz dysplazji stawu biodrowego. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ konieczna może być operacja.
9. Czy zauważyłeś, że po długim chodzeniu pojawia się ból biodra, ograniczenie ruchów w stawie utrudniające chodzenie i utykanie? Możesz cierpieć na chorobę Parthesa, czyli jałową martwicę głowy kości udowej. Jest to choroba o nieznanej etiologii. Częściej występuje u chłopców w okresie dojrzewania, szczególnie wysokich o wątłej budowie, ale może wystąpić także w wieku dorosłym.Trudność sprawia szczególnie wykonywanie ruchów prostowania i ruchów nogą w bok. Ból poza biodrem może dotykać także kolano i pachwinę. Objawy nasilają się po wysiłku. Początkowo stosuje się odciążenie biodra przez specjalne szyny. Jeżeli postępowanie takie nie przynosi efektu, konieczna jest operacja. Operacja jest także niezbędna, kiedy boimy się powikłań, tj.: martwica chrząstki stawowej, martwica nasady kości udowej, ograniczenie ruchów biodra, zesztywnienie stawu biodrowego.
10. Czy ból uda pojawia się szczególnie w nocy? Czy zauważyłeś utykanie i ograniczenie ruchów w stawie? To może być gruźlica. Gruźlica stawu biodrowego jest bardzo częstą odmianą gruźlicy kostno-stawowej. Charakterystyczny jest szybko postęp choroby z destrukcją stawu, przy nieznacznie wyrażonych objawach ogólnych. Choroba zaczyna się nagle, pacjent zaczyna utykać, a bóle nocne mogą wybudzać ze snu. Przymusowe ustawienie nogi, w zgięciu i ze stopą skierowaną na zewnątrz, zmniejsza ból. Jeżeli choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie leczenie przeciwprątkowe pozwala przywrócić pełną sprawność stawu biodrowego. Czasem jednak jest już za późno i konieczna jest operacja.
11. Czy ból biodra ma uciążliwy charakter, nasila się po wysiłku, a ustępuje po odpoczynku? Możesz cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Ból biodra może ciągnąć się aż do okolicy pachwinowej i powodować ból kolana. Ból sprawia, że ograniczamy ruchy, aby uniknąć pozycji sprawiających ból. Choroba dotyka w szczególności osoby starsze, jako powikłanie innych patologii stawu biodrowego. Udaj się do lekarza – rozpoznanie potwierdzi ocena budowy stawu na podstawie zdjęcia rentgenowskiego biodra.
12. Czy doskwiera Ci ból biodra, któremu towarzyszy deformacja stawu? To może być nowotwór pierwotny kości. Staw biodrowy, a dokładnie bliższa przynasada i nasada kości udowej, to drugie co do częstości miejsce (po stawie kolanowym), które zajmowane jest przez nowotwory pierwotne kości (np. chondrosarcoma). Pilnie udaj się do lekarza.
13. Czy okolica biodra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, tkliwa oraz nadmiernie ucieplona? Możesz cierpieć na zakrzepicę żył głębokich. Dolegliwości dotykają biodro, udo i pachwinę. Dochodzi do niej najczęściej po leczeniu ortopedycznym lub w zaburzeniach krzepnięcia krwi. Udaj się do lekarza i podejmij leczenie przeciwkrzepliwe. Brak ruchu i zakrzepica żył głębokich mogą doprowadzić do śmiertelnej zatorowości płucnej.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zapalenie kaletki maziowej – bardzo bolesna reakcja zapalna struktury zawierającej płyn stawowy i pochewkę ścięgna.

Choroba zwyrodnieniowa stawu – niezapalne, postępujące zmiany w stawach wynikające z nagłego lub przewlekłego uszkodzenia elementów stawu, w szczególności, chrząstki stawowej. Najczęściej z wiekiem jako efekt wieloletniego przeciążania stawu.

Ból neuropatyczny – ból okolicy unerwianej przez nerw, którego uszkodzenie nastąpiło na przebiegu nerwu, powyżej bolącego miejsca. Uszkodzenie nerwu najczęściej następuje w mechanizmie jego zapalenia, urazu, ucisku lub choroby neurologicznej.

/autor;Paulina Krawczyk

źródło:wieszjak.pl/

KOKSARTROZA (ZWYRODNIENIE STAWU BIODROWEGO)

Koksartroza najczęściej spowodowana jest nadwagą, urazem lub martwicą kości

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego to jedno z częściej diagnozowanych zwyrodnień. Zachodzące w jego obrębie zmiany rozwijają się bardzo długo i w początkowej fazie nie dają żadnych objawów. Niestety są nieodwracalne, a ich leczenie bardzo często wymaga wymiany całego stawu biodrowego.

Zwyrodnienie to proces polegający na niszczeniu chrząstek stawowych. Ich podstawowym zadaniem jest amortyzacja oraz zmniejszanie tarcia kości. Zmiany spowodowane wiekiem, nadwagą, urazem lub martwicą kości sprzyjają powstawaniu wyrośli kostnych, które przyśpieszają niszczenie stawu oraz znacznie ograniczają jego ruchomość.

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje zwyrodnienia pierwotne oraz wtórne. W pierwszym przypadku rozwój choroby prawdopodobnie związany jest zaburzonym metabolizmem chrząstek stawowych lub zmianą składu płynu stawowego. Najbardziej typowa, dla postaci wtórnej, jest zmiana w budowie stawu. Pojawiająca się w jego obrębie wada to zazwyczaj powikłanie lub konsekwencja cukrzycy,nadwagi, mikrourazy wynikające z przeciążenia stawu, np. podczas dźwigania oraz wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Objawy i diagnoza

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem zwyrodnienia stawu biodrowego jest ból. Początkowo nasila się on w czasie chodzenia i obejmuje pachwinę oraz biodro. Wraz z jej postępem dolegliwości pojawiają się także w czasie leżenia czy odpoczynku. Aby uniknąć go podczas chodzenia chory zaczyna utykać. Rozwijające się w stawie zmiany prowadzą do coraz większej sztywności stawów,zwężenia szpary stawowej , co za tym idzie do poważnych problemów z poruszaniem się. W niektórych, bardzo zaawansowanych przypadkach ruch w stawie jest zupełnie niemożliwy.

Zwyrodnienie potwierdza się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz analizy badań obrazowych. Niekiedy pobiera się próbkę płynu stawowego, z którego pomocą można wykluczyć inne choroby lub stan zapalny.

Leczenie

Skuteczne leczenie i zapobieganie dalszemu postępowi choroby jest możliwe jedynie przy wczesnym wykryciu chorobowy. Zmiana trybu życia, odpowiednia dieta (szczególnie ważna u osób z nadwagą) oraz ćwiczenia, w tym fizykoterapia, przynoszą znaczną poprawę i łagodzą ból. Niekiedy zaleca się przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

U pacjentów, u których zwyrodnienie jest bardzo zaawansowane konieczny jest zabieg operacyjny tzw. kapoplastyka, czyli częściowa wymiana stawu biodrowego. Metoda pozwala zachować naturalną głowę oraz szyjkę kości udowej, dzięki czemu czas potrzebny na powrót do zdrowia jest znacznie krótszy a ryzyko zwichnięcia lub poważniejszego uszkodzenia niemal wyeliminowane całkowicie.

Należy jednak pamiętać, że sama operacja nie rozwiązuje problemu. Po zakończeniu rekonwalescencji, aby wzmocnić mięśnie i poprawić pracę stawu nie należy zapominać  o aktywności fizycznej . Obok ćwiczeń zaleca się spacery, a także pływanie, a po pewnym czasie rower, rolki a nawet narty.

/autor:kaole

źródło:zdrowie.gazeta.pl/

 

 

 

/przygotowała: nika_blue/

 

 

About these ads

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s