Skrzyp polny.cz.1.

Skrzyp polny,powszechny w strefie umiarkowanej chwast rosnący na podłożu kwaśnym(nie występuje na glebach z dodatkiem wapna) – jest znanym od stuleci środkiem leczniczym.Rodzina skrzypowatych liczy 24 gatunki.Zastosowanie w medycynie znajduje tylko skrzyp polny,a ściślej – zbierane od końca maja do września – tzw. rośliny płonne,podobne do małych,wiotkich choinek.Wczesną wiosną skrzyp wypuszcza soczysty,czerwony lub żółtobrunatny pęd zarodnikowy,który po wysianiu zarodników zasycha i ginie,a wyrastają,niekiedy całymi łanami,owe rośliny płonne – choinki,będące cennym surowcem leczniczym.

Nowoczesna fitoterapia,w następstwie badań i analiz,potwierdza lecznicze właściwości skrzypu i jego wysoką skuteczność.Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy stawia skrzyp na pierwszym miejscu pośród dwudziestu roślin obdarzonych nadzwyczajnymi właściwościami.

Tabela ta przedstawia się następująco:

1.Skrzyp polny.Leczy wrzody nowotworowe,oczy,wzmacnia włosowate naczynia krwionośne(kapilary),działa przeciwkrwotocznie.

2.Nagietek.Hamuje wzrost nowotworów poprzez zdolność wiązania związków toksycznych powstałych w wyniku wadliwej przemiany materii,gdy nie są przestrzegane prawidłowe zestawy produktów spożywczych.Działa bakteriobójczo,antybiotycznie podobnie jak penicylina.Wzmacnia siły obronne organizmu.

3.Pokrzywa.Obdarzona wszechstronnymi właściwościami leczniczymi,działa m.in. antybiotycznie,przeciwnowotworowo,insulinopodobnie,zwiększa ilość hemoglobiny,leczy choroby popromienne,odmładza,wzmacnia cebulki włosowe,wpływa na wzrost poprzez działanie hormonów roślinnych,a w tym sekretyny.

4.Mniszek lekarski.Leczy anemię złośliwą,choroby układu krwiotwórczego,w tym białaczkę.

5.Tymianek.Działa odkażająco i wykrztuśnie.

6.Tatarak.Pobudza krążenie krwi,działa bakteriobójczo,odwykowo u palaczy tytoniu,leczy wzrok,wzmacnia cebulki włosowe.

7.Czarna jagoda.Działa przeciwnowotworowo,odmładza,oczyszcza organizm z toksyn,jest lekiem na cukrzycę i biegunki bakteryjne,działa antybiotycznie.

8.Bukwica.

9.Rzepik.

10.Arcydzięgiel.

11.Świetlik.

12.Jaskółcze ziele.

13.Łopian.

14.Ruta.

15.Pietrasznik plamisty.

16.Jałowiec.

17.Czerwona koniczyna.

18.Huba brzozowa.

19.Huba modrzewiowa.

20.Kora dębowa.

Właściwości lecznicze:

Skrzyp ma właściwości moczopędne(co ma znaczenie przy stanach zapalnych dróg moczowych,przy chorobach serca,wątroby i kamicy nerkowej),remineralizujące i antydegenerujące(korzystnie działa na stan naczyń krwionośnych narządów wewnętrznych,skóry,włosów,paznokci,kości),ściągające i hemostatyczne,hamuje wszelkie krwawienia,hemopoetyczne(krwiotwórcze;pobudza powstawanie czerwonych krwinek i hemoglobiny,sprzyja normalnej miesiączce),gojące.Świeże ziele jest bardziej aktywne i pobudza przemianę materii.

Wskazania lecznicze:

Skąpomocz,puchlina wodna,zapalenie pęcherza moczowego,infekcje nerkowe,białkomocz,dna,krwotok,krwioplucie,wymioty krwawe,krwiomocz,krwawienia z nosa,krwotok maciczny,biegunka bakteryjna,utrata soli mineralnych(np. odwapnienie),dolegliwości płucne i w początkowych stadiach gruźlicy,krzywica,tężyczka,astenia,(ogólna słabość),złamania,uszkodzenia i rany kostne,nadciśnienie tętnicze,miażdżyca,choroby zwyrodnieniowe stawów(artroza),nerwowość,stany nowotworowe,wypadanie włosów(łysienie),padaczka(dawać drobno pokrojone suszone ziele skrzypu),nadto jako środek poprawiający elastyczność i odporność naskórka tkanki łącznej i błon śluzowych,także produkt regulujący przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych,utrudniający zarazem odkładanie się w nim tłuszczów.Skrzyp poprawia aktywność hormonalną u ludzi starszych i jest skutecznym specyfikiem na skórę dla osób w podeszłym wieku o obniżonej ilości krzemu.

Na użytek zewnętrzny:

Rany,owrzodzenia nóg,nowotwór owrzodzony,afty(płukanie jamy ustnej przy stanach zapalnych),przemywanie ciężko gojących się ran i przy odmrozinach.Pomaga w konsolidacji złamań kostnych,gdyż sprzyja przyswajaniu fosforu,który jest czynnikiem remineralizującym.

Rozpuszczona w wodzie krzemionka jest łatwo wchłaniana przez przewód pokarmowy i wydalana głównie z kałem,w mniejszym stopniu z moczem,w którym spełnia rolę jednego z ochronnych koloidów przeciwdziałających krystalizacji składników mineralnych w przewodach moczowych.

W homeopatii stosuje się olejek ze świeżego skrzypu zebranego późnym latem.Skrzyp błotny jest zakazany do stosowania.Świeży olejek ze skrzypu polnego zawiera kwas linowy,linooleinowy,oleinowy,stearynowy.Świeże ziele zawiera 200 do 260 mg wit. C.kg.Roślina wysuszona(chronić przed światłem) daje 14 proc. popiołu,w tym 6,4 krzemu,co klasyfikuje skrzyp do ziół bogatych w ten pierwiastek.

/autor:drJ.Górnicka

przygotowała: nika_blue/

4 myśli nt. „Skrzyp polny.cz.1.

  1. Skrzyp polny wykazuje działanie antykrwotoczne, moczopędne, remineralizujące i antydegenerujące (korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych narządów wewnętrznych, skóry, włosów, paznokci, kości), ściągające, hemostatyczne, hamuje różnorodne krwawienia, krwiotwórcze (przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, sprzyja normalnej miesiączce), gojące. Świeży skrzyp polny ma właściwości pobudzające przemianę materii.
    Skrzyp polny używany jest również zewnętrznie w formie wywaru, stosowanego do kompresów i obmywania, przy następujących problemach zdrowotnych: rany, owrzodzenia nóg, oparzenia, wysypki, stłuczenia, nowotwór owrzodzony, afty, odmrożenia, pomocniczo przy złamaniach kostnych (wspiera przyswajanie fosforu).

    Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej, sytuuje skrzyp polny na pierwszym miejscu pośród dwudziestu innych roślin o nadzwyczajnych właściwościach.

    Pozdrawiam

  2. To napisala jadwiga gornicka ksiazce apteka natury jeszcze wiecej o
    skrzypie pisze maria treben w ksiazce apteka pana boga dlatego co napisal ten pan to wiedza z przeczytanych ksiazek!

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s