Babcine rady na mycie okien.

Nim nastanie świąteczny czas, w domu trwają przygotowania. Niestety wśród nich jest też mycie okien. Radzimy, jak umyć okna bez pozostawiania smug i zacieków na szybie.

Zapewne każdy ma swoje sprawdzone sposoby na mycie szyb. W sklepach dostępnych jest wiele detergentów i przeważnie używamy właśnie ich. Do tego ręczniki papierowe, tetrowa pielucha lub ściereczka z mikrofiry.

Może jednak warto wypróbować innych, starszych, skutecznych i tańszych sposobów, choć tak naprawdę jedno jest pewne – nieważne jakim sposobem będziemy myć okna, ważny jest rezultat czyli czyste, przezroczyste szyby koniecznie bez smug. Jak więc uzyskać taki rezultat?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że okien nie należy myć, gdy świeci słońce, ponieważ woda wtedy szybciej wysycha i pozostają brzydkie smugi na szybie. Nie należy ich również myć w mróz, gdyż szkło jest delikatniejsze, bardziej kruche i może pękać. Najodpowiedniejsza do tej czynności będzie pogoda pochmurna ale sucha.

Co zamiast płynu do mycia okien

Zamiast płynu możemy użyć cytryny. Do ok. 3 litrów wody należy dolać 4 łyżki soku z cytryny – taki roztwór szybko i skutecznie usuwa wszelki brud. Zamiast cytryny możemy też użyć octu lub denaturatu. Ten ostatni zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźną pogodę.
Gdy do wody dodamy kilka kropel gliceryny lub płynu do zmiękczania tkanin, na szybach nie będzie osadzał się kurz i skutecznie zapobiega to powstawaniu smug po deszczu.

Może to niektórych zaskoczy, ale do mycia i polerowania okien możemy użyć starych gazet. Farba drukarska zapobiega powstawaniu zacieków i smug, a poza tym są one tańsze niż papierowe ręczniki. Możemy też do polerowania wykorzystać stare nylonowe rajstopy – nylon doskonale usuwa wszelkie smugi z mytych okien.

Bardzo brudne okna – jak sobie z nimi poradzić

Jeśli staniemy przed zadaniem umycia bardzo brudnych szyb, natrzyjmy je najpierw olejem lnianym, zmyjmy go dopiero po godzinie i umyjmy szybę jak zawsze wodą z dodatkiem środków myjących. Szyba znów stanie się czysta i przejrzysta.
Warto poeksperymentować i znaleźć swój sposób na czyste okna. Ale chyba najważniejsza rada to: wybierajmy taki czas do mycia okien, kiedy czujemy się dobrze i jesteś pełni energii, dzięki temu praca pójdzie znacznie szybciej. No i nie zapominajmy, żeby podczas mycia okien zimową porą, ciepło się ubrać.

/autor:redakcja.regiodom

współpraca:Barbara Golian

źródło:regiodom.pl/

Mycie okien zimą

foto:emlyn

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s