… nawłoć pospolita … unieczynnia toksyny,działa moczopędnie …

Nawłoć pospolita, inne nazwy: mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, głowienki czerwone, urasz. Roślina zielna o właściwościach odtruwających (jej kanadyjskiej odmiany używali Indianie przeciw jadowi żmij).

 

Znana jest od dawna. Plemiona germańskie traktowały nawłoć jak herbatę, my zaś dowiedzieliśmy się o jej właściwościach od wziętych w niewolę Tatarów i Turków.

Otóż nawłoć unieczynnia toksyny, powstające podczas przemiany materii, że zaś równocześnie zwiększa ilość wydzielanego moczu – i to nawet o kilkaset procent! – zostają one błyskawicznie wydalone poza organizm.

To silnie moczopędne działanie powoduje, że nawłocią leczy się prawie wszystkie choroby układu moczowego: zapalenie kłębków i miedniczek nerkowych, moczowodów, zatrzymanie moczu, a w mieszankach – kamicę nerkową. Ziele nawłoci wchodzi w skład leków ziołowych: urogran i fitolizyna.

„Wszystkie wyciągi z nawłoci – dzięki zawartości w nich ściągających garbników i uszczelniającej włośniczki rutyny – używane są też w schorzeniach przewodu pokarmowego. Leczą nieżyty żołądka i wrzody, likwidują małe krwawienia, zatrzymują biegunkę, a do tego działają żółciopędnie, obniżają nieznacznie ciśnienie krwi i uspokajają” – pisze w Małej księdze ziół Anna Mazerant-Leszkowska. I dodaje, że lecznicze właściwości tej rośliny zwielokrotnia się liśćmi brzozy, brusznicy, zielem bratka lub owocem jałowca.

Tylko do dekoracji nie potrzebuje towarzyszy. Rośnie przy drogach, na zboczach, w zaroślach, w większych lasach iglastych, nieraz masami. W ogródkach uprawia się ją jako roślinę ozdobną.

A kąpiel w naparze z nawłoci wzmacnia zwiotczałe mięśnie i skórę! Należy ją brać co trzeci dzień przez miesiąc, bo tyle czasu trzeba, by skóra poróżowiała i stała się jędrna.

/ Wiesława Kwiatkowska           poradnia.pl /

Ziele nawłoci jest wieloletnią byliną występującą w Europie i strefie umiarkowanej Azji. W Polsce występuje na niżu i w górach w zaroślach oraz na suchych wzgórzach.Osiąga wysokość od 50 cm do 1 m. Posiada wzniesioną, obłą łodygę, nabiegłą fioletowo i słabo owłosioną. Liście dolne eliptyczne, piłkowane, liście łodygowe maleją ku górze. Kwiaty języczkowe koloru żółtego zebrane są w koszczyczku, koszyczki kwiatowe natomiast zebrane na szczycie pędu w wiechowaty kwiatostan. Ludowa nazwa „złota rózga” oddaje wygląd rośliny w czasie kwitnienia. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owoc stanowi niełupka opatrzona puchem.
Aktywność lecznicza: ziela nawłoci i jego przetworów warunkują następujące związki:
lejokaporozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki.
Działanie i zastosowanie: moczopędne i saluretyczne – zależne od obecności lejkaporozyd, flawonoidów i olejku eterycznego. Objawia się wzrostem filtracji w kłębuszkach nerkowych, przy równoczesnym ograniczeniu resorpcji zwrotnej w kanalikach nerkowych, normalizacją wydalania jonów fosforu, magnezu, sodu i potasu. Poprzez wpływ na stężenie wydalanych elektrolitów zapobiegają również tworzeniu się kamieni oraz piasku w drogach moczowych, powodując powolne rozpuszczanie niektórych złogów.
Odtruwające – fenolokwasy oraz garbniki tworzą ze szkodliwymi produktami przemiany materii łatwo rozpuszczalne w wodzie kompleksy, ułatwiając ich wydalanie z organizmu. Wiążąc i unieczynniając endogenne toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii działają odtruwająco i oczyszczająco krew.
Ściągające i przeciwbakteryjne – obecność garbników wywołuje efekt ściągający, szczególnie korzystny w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w nieżytach żołądka i jelit z nadmierną fermentacją oraz przy drobnych krwawieniach z przewodu pokarmowego (flawonoidy), w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Antyseptyczne oraz przeciwzapalne działanie ziela spowodowane jest obecnością salicyny i kwasy lejokarpowego.Biuletyn Bundesanzeiger podaje następujący zakres stosowania ziela nawłoci i jego przetworów w chorobach nerek i układu moczowego:
– środek przeciw kamicy moczowej (antiurolithica)
– środek moczopędny i addytywny (diuretica et additiva)
Ziele nawłoci w połączeniu z frakcjami lipidowo- sterydowymi ze śliwy afrykańskiej czy dyni znajduje zastosowane w leczeniu początkowych stadiów gruczolaka, a także po operacji gruczołu krokowego.

/ zielnik.biz /

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s